Psychiczny detox i zaproszenie do życia wiosny - czyli Marzanna.

53817108 2589524857765105 4403750055874396160 o

21 03 - to PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Tego dnia nasi przodkowie palili kukły zwane Marzanną. Przygotowywano specjalne lalki - Marzanny. Nazwane tak od imienia bogini Marzanny zwanej też Marą symbolizujace wszystko, co ma odejść wraz z zimą np. oddalenie się od innych i zamknięcie się w sobie, autodestrukcję, zimowe smutki, przemarznięcie a więc brak ciepłych uczuć, głód duszy - czyli brak pozytywnych doświadczeń, zamrożenie - jako symbol śmierci. Mało kto wie, że słowiańska Mara miała też swego męża Marzanina - jaki odzwierciedlał destrukcyjne inaczej "marsowe" cechy męskości tj.: agresja, manipulacja, dominacja, niszczenie kobiet i słabszych, autodestrukcja czy popadanie w nałogi, nadmierne ego i nie uzasadniony upór. Taką ciemną stronę mocy przypisuje się obecnemu Marsowi ( planecie opiekującej się m.in astrologicznym Baranem).  Planetarny Mars swym czerwonym światłem jest w stanie wojować często na oślep, dla samej przyjemności toczenia boju. Nic więc dziwnego, że w języku polskim i Mar-a i Mars mają ten sam źródłosłów, a Marzannę topi się właśnie w marcu na znak rozpoczęcia wiosny w przyrodzie i w naszym życiu.

Po co robić Marzannę

Własnoręcznie zrobione kukły wykonuje się po to, by nasycić je emocjami i ograniczającymi kodami jakich potrzebujemy się pozbyć. Kiedy już lalę wykonamy palimy  ją i wrzucamy płonącą do wody, aby w naszym życiu nastąpiła wiosna. Nowa pora roku jaka przychodzi wraz ze słońcem symbolizuje odrodzenie, witalność i przypływ nowych sił, radość i kreatywność czyli płodność. Lalkę najlepiej wykonać samodzielnie z materiałów jakie ulegną biodegradacji,( np patyki, słoma, wata bawełniana, papier, krepina, sznurek, wełna, naturalne tkaniny). Nawet najprostsza wykonana z kawałka kartonu czy tektury laleczka, spełni swą rolę jeśli wypełnimy ją energią jakią chcemy spalić i pozwolić jej odpłynąć z wodą rzeki. Rozpadanie się Marzanny ma wymiar symbolicznego roztopienia się tego, co oddajemy, by wraz z wiosną zasiać w sobie, nowe. Tworzenie laleczki jest świetną zabawą dla całej rodziny i chętnie uczestniczą w niej dzieci.  

Przywołaj wiosnę

Rytuał topienia Marzanny był rytuałem społecznościowym, brała w nim udział cała wioska. Miał on na celu podziękowanie Pani Zimie czyli Marze za jej dary i przywołanie bogini Wesny - czyli Wiosny, by zapewnić całej społeczności dobry zasiew a co zatem idzie także wspaniałe plony. Dlatego i młodzi i starzy, organizowali rytualny orszak z kukłą z jakim śpiewając i grając szli nad rzekę, by spalić i utopić co śmiercionośne i przywołać wiosenną moc w przyrodzie. Odkąd kilkanaście lat temu zakazano w Polsce rytualnego palenia kukieł, Wiosna przestała wiedzieć kiedy ma przyjść?Zaczęły się anomalie klimatyczne. I choć praktykę tę robiły głównie dzieci z przedszkoli i szkół, w naszym kraju zakazano palenia kukieł. Zaś zdezorientowana natura jakiej zabrano wielowiekową tradycję i tak niszczona przez nas technologiami, odpadami i chemizacją, zaczęła się zastanawiać czy w ogóle jej tu potrzebujemy. Przez wiele lat od roku wprowadzenia tego zakazu, prawie jej tu nie było, po zimie zaraz następowało zaraz lato. Może więc czas, by wiosennie obudzić serca i jak czczący tradycję słowian rodzimowiercy przywrócić tę prastarą, tak ważną dla Mamy Ziemi praktykę? Wiosna jest przecież tak piękną porą roku, 

Spalanie niskich wibracji, toksycznych emocji i ograniczeń

Co prawda rytuał Marzanny, najlepiej robić w Pierwszy Dzień Wiosny, ale jeśli nie masz w tym dniu czasu, możesz go wykonać kilka dni wcześniej, czy kilka dni później. Ponieważ wysoka energia ziemi, jaka towarzyszy przesileniu wiosennemu ( w tym roku 20 marca 2021) utrzymuje się maximum do tygodnia po przesileniu. Przed wiekami nasze słowiańskie pramatki wykonywały różne magiczne lalki (motanki, żadanice, karmicielki). Podczas ręcznego tworzenia kukiełek specjalnie motano - inaczej nasycano i wplatano w nie określone energie. By spełniły swe zadanie. Marzanna i Marzanin to lalki wykonywane dla pozbycia się ograniczeń. Tak więc, jeśli czujesz, że Zima = stan zastoju, izolacji  i destrukcji, panują w twym życiu w innych miesiącach niż marzec, wykonaj lalkę i spal ją oraz koniecznie powierz płynącej wodzie. Skuteczność tego typu praktyki zależy od tego, na ile jesteśmy gotowi pozbyć się danego wzorca.

Jeśli jest ci trudno zrobić to samemu chętnie pomogę ci w tym na sesji w gabinecie czy praktyce online.

 Z życzeniami pięknej wiosny 21.03.2021  Wioletta Ewa Tuchowska

 

 

Zapisz się na newsletter aby otrzymywać najnowsze informacje.